27 Ιανουαρίου – Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος

Σαν σήμερα το 1945 τα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το Άουσβιτς-Μπιρκενάου, το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης και εξόντωσης του ναζιστικού καθεστώτος.

H είσοδος στο στρατόπεδο συγκέντρωσης

Στη διάρκεια του Ολοκαυτώματος, υπολογίζεται ότι μόνο στα στρατόπεδα εξολόθρευσης θανατώθηκαν περίπου τρία εκατομμύρια Εβραίοι. Στην Ελλάδα, η «Ημέρα Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος» τιμάται κάθε χρόνο στις 27 Ιανουαρίου, για να τιμηθεί η μνήμη των χιλιάδων Ελλήνων Εβραίων, που έχασαν τη ζωή τους στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης και να εξαρθεί ο ηρωισμός των χριστιανών Ελλήνων, που με κίνδυνο της ζωής τους στην κατεχόμενη Ελλάδα, έσωσαν πολλούς Εβραίους συμπολίτες τους από βέβαιο θάνατο.

Στο σχολείο μας, οι μαθητές παρακολούθησαν αποσπάσματα του ντοκιμαντέρ  “ΑΝΤΙΚΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΟΥΣΒΙΤΣ ΣΗΜΕΡΑ” όπου σχολιάστηκαν τα πιο σημαντικά συμβάντα, απήγγειλαν τα ποιήματα: Στη μικρή κεκοιμημένη Ρεβέκκα, Ρόζα Μιραλάι, Τα Ηλιοτρόπια των Εβραίων από το συλλογικό «Ελληνική ποιητική ανθολογία για το Ολοκαύτωμα», άκουσαν τραγούδια που γράφτηκαν για τη ζωή των ανθρώπων που έζησαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης των Ναζί και στο τέλος πήραν μέρος σε μια βιωματική άσκηση όπου κόλλησαν συνθήματα ανθρωπιάς και αλληλεγγύης στο εσωτερικό μέρος ενός ανθρώπινου σώματος.

27 Ιανουαρίου – Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος