Επίσκεψη στο Αρχηγείο Τακτικής Αεροπορίας (ΑΤΑ)

Το Αρχηγείο Τακτικής Αεροπορίας (ΑΤΑ) Λάρισας επισκέφθηκαν ομάδα εκπ/κών και μαθητών/τριών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λάρισας. Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε  στο πλαίσιο δράσεων της ομάδας αξιολόγησης “Διευρύνοντας περαιτέρω τους ορίζοντές μας”.

Συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν από την κα. Αργυροπούλου Χρυσάνθη στο Χώρο Ιστορικών Εκθεμάτων του ΑΤΑ, έναν επισκέψιμο εκθεσιακό χώρο διαφύλαξης ιστορικών αντικειμένων αεροπορικού ενδιαφέροντος, υψηλής σημασίας για τη διατήρηση της παράδοσης του αεροπορικού όπλου. Εκεί είχαν τη δυνατότητα να δουν από κοντά ένα πραγματικό αεροσκάφος,  εξομοιωτές σκαφών, στολές αεροπόρων καθώς και διάφορα οπλικά συστήματα. Τέλος τόσο οι εκπ/κοι όσο και οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να βιώσουν την εμπειρία μια πραγματικής πτήσης πολεμικού αεροσκάφους μέσα από τον εξομοιωτή πτήσης κάτι το οποίο τους εντυπωσίασε όλους .

Ευχαριστούμε όλο το προσωπικό του ΑΤΑ για την άψογη φιλοξενία.

Επίσκεψη στο Αρχηγείο Τακτικής Αεροπορίας (ΑΤΑ)