Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Τη Δευτέρα 03 Οκτωβρίου 2022,το ΕΕΕΕΚ Λάρισας, στο πλαίσιο εναρμόνισης του εορτασμού  της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με το ρόλο του στην προαγωγή της σωματικής και ψυχικής υγείας των μαθητών /-τριων, οργάνωσε και υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες. Τη γενική ευθύνη για την πραγματοποίηση της δράσης είχαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής  με τη συμβολή του Προσωπικού του Σχολείου. Με το πέρας της δράσης ακολούθησε βιωματικό σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών διοργανωμένο από την ΕΟΔΥΑ. Οι εκπαιδευτές συζήτησαν με τους/τις μαθητές/-τριες και τους εκπαιδευτικούς  τα  σοβαρότερα ατυχήματα για τα οποία θεωρούσαν πως έπρεπε να λάβουν γνώσεις και δεξιότητες, ενώ ακολούθησε και επίδειξη τεχνικών και μεθόδων Πρώτων Βοηθειών.

Ημέρα σχολικού αθλητισμού