Δενδροφύτευση ελαιόδεντρου & Συμμετοχή σε διαγωνισμό

Στις 6 Απριλίου 2023, στο πλαίσιο του Συλλογικού Προγραμματισμού εσωτερικής- εξωτερικής αξιολόγησης των σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2022- 2023, πραγματοποιήθηκε  δράση δεντροφύτευσης ελαιόδεντρου. Ακολούθησαν καλλιτεχνικές εκδηλώσεις με θέμα την Ειρήνη και ταυτόχρονα ακούστηκε για πρώτη φορά στη σχολική μονάδα το τραγούδι «Πεσ’ μου» που θα εκπροσωπούσε το σχολείο μας στο μαθητικό μουσικό διαγωνισμό Ραδιοφωνικού μηνύματος και τραγουδιού European School Radio 2023 «Κάντο ν’ ακουστεί 2023» με θέμα «Οι νέοι για την Ειρήνη-Youth for Peace» με συνδιοργανωση για 9η χρονιά από το European School Radio, την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του ΥΠΑΙΘ, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του ΥΠΑΝ και το ΕΚΟΜΕ.

Η δράση, ενταγμένη στις διαδικασίες Συλλογικού Προγραμματισμού εσωτερικής- εξωτερικής αξιολόγησης των σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2022- 2023, αποτελούμενη από ομάδα 5 εκπαιδευτικών, τους  Χαρίτο Χαράλαμπο, Βαρβούτη Κατερίνα, Βαρδάκα Μαρίνα, Τσούρμα Νικολέτα και Γουργιώτη Κλεονίκη, μαζί με 4 μαθητές/τριες του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λάρισας, συμμετείχε στον πανελλήνιο μαθητικό μουσικό διαγωνισμό Ραδιοφωνικού μηνύματος και τραγουδιού European School Radio 2023 «Κάντο ν’ ακουστεί 2023» με θέμα «Οι νέοι για την Ειρήνη-Youth for Peace» που συνδιοργανώθηκε για 9η χρονιά από το European School Radio, την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του ΥΠΑΙΘ, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του ΥΠΑΝ και το ΕΚΟΜΕ, με το τραγούδι «ΠΕΣ ΜΟΥ», όπου απέσπασε το πρώτο βραβείο στην κατηγορία των Ειδικών Σχολείων. Έτσι η δράση ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Σάββατο στις 29 Απριλίου 2023, στο Δημοτικό Θέατρο Ζακύνθου. Επίσης, στον διαγωνισμό απέστειλαν συμμετοχή συνολικά 391 συμμετοχές από Ελλάδα, Κύπρο, Κροατία και  Ισπανία. Στόχος ήταν η καλλιέργεια και η ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης, της αυτενέργειας, της αλληλεπίδρασης και εξωστρέφειας, η ενίσχυση δεξιοτήτων και η συμπερίληψης των μαθητών/ τριών.

Δενδροφύτευση ελαιόδεντρου & Συμμετοχή σε διαγωνισμό