Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών και εκπαιδευτικών

Σχέδιο Δράσης: Διαμόρφωση κλίματος αλληλοσεβασμού εμπιστοσύνης και σεβασμού της διαφορετικότητας.

Συντονιστής Δράσης: ΚΑΛΟΥΔΗ ΕΙΡΗΝΗ

Εκπαιδευτικοί: Ναπολιάνα Νανούλη, Στέλλα Μπασδέκη, Ελευθερία Δεληγιάννη, Βασιλική Λαμπράκη (

Εμπλεκόμενοι μαθητές: Όλοι οι μαθητές του σχολείου.

1η Υποδράση: Επίσκεψη του 3ου Γυμνασίου Λάρισας στα πλαίσια της Παγκόσμιας ημέρας ΑΜΕΑ 3 Δεκεμβρίου. (02-12-2022)

2η Υποδράση: Επίσκεψη της Φιλαρμονικής του Δήμου Λάρισας και μαθητών/τριών του 9ου Γυμνασίου Λάρισας, για την διοργάνωση από κοινού μια γιορτή πολυφωνίας και το χτίσιμο γεφυρών επικοινωνίας. (19-12-2023)

3η Υποδράση: Παρουσίαση του βιβλίου «Κοκό» με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών μας. (20-02-2023)

4η Υποδράση: Επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων με τη συγγραφέα του βιβλίου «Κοκό» Σοφία Παράσχου. (22-02-2023)