Αγώνες Αθλοπαιδείας Ειδικών σχολείων σχ. έτους 2022-2023

Την Πέμπτη 25 Μαΐου 2023 η Ο.Σ.Ε.Α.Δ. διοργάνωσε αγώνες αθλοπαιδείας ειδικών σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας  Εκ/σης Ν. Λάρισας στο στάδιο Αλκαζάρ (βοηθητικό).

Το σχολείο μας ΕΕΕΕΚ Λάρισας συμμετείχε με τρείς (3) μαθητές οι οποίοι έλαβαν μέρος στα εξής αγωνίσματα. 1) Δρόμος 50μ. 2) Ρίψη μπαλάκι 3) μήκος (άνευ φοράς) 4) Σουτ στο τέρμα.

Τους μαθητές συνόδεψε ο γυμναστής του σχολείου μας κ. Σαμαντζής Γεώργιος

Οι αγώνες αθλοπαιδείας σαν όραμα έχουν να δημιουργήσουν μια νέα κυρίαρχη αθλητική τάση στην ελληνική κοινωνία , τους: Δια Βίου Αθλούμενους.

Οι στόχοι ήταν η μαζική συμμετοχή μαθητών –τριών, η πρόταξη της συμμετοχής χωρίς το άγχος της νίκης, η συμμετοχή και ο συναγωνισμός αντί του ανταγωνισμού και  η στόχευση προς την υγεία και την δια βίου άθληση.

Οι μαθητές με την καθοδήγηση του γυμναστή κ. Σαμαντζή Γεωργίου ξεναγήθηκαν και γνώρισαν τον καινούργιο αγωνιστικό χώρο του σταδίου.

Τέλος όλοι οι μαθητές βραβεύτηκαν με Βεβαίωση Συμμετοχής και δόθηκε νέο ραντεβού από τους διοργανωτές για το νέο έτος.

Αγώνες Αθλοπαιδείας Ειδικών σχολείων σχ. έτους 2022-2023