«Ενημερωτική Δράση με θέμα την Ψυχική Υγεία στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λάρισας»

Την Πέμπτη,  19 Οκτωβρίου 2023, και με αφορμή την «Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας»- οι Σχολικές Νοσηλεύτριες του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λάρισας, κ.κ. Μπασδέκη Στυλιανή και Αποστολίδου Καλλιόπη αντίστοιχα, σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό ΠΕ02.50 (Φιλολόγων Ε.Α.Ε.) Λαμπράκη Βασιλική ενημέρωσαν κι ευαισθητοποίησαν τους/τις μαθητές/τριες τους σχολείου σε  θέματα που άπτονται του ευαίσθητου τομέα της Ψυχικής Υγείας.

Η δράση, που είχε τίτλο “Όλα τα Συναισθήματα είναι Ok”, υλοποιήθηκε με την ενεργητική συμμετοχή των μαθητών/τριών στη μαθησιακή διαδικασία και την ενίσχυση της αυτενέργειάς τους μέσα από βιωματικές ομοδοσυνεργατικές δραστηριότητες, συζήτηση και αναστοχασμό. Απώτερος στόχος, να απολαύσουν οι συμμετέχοντες/ουσες τη χαρά της συνεργασίας μέσα από την ομαδική δημιουργία, τα διαδραστικά παιχνίδια, το θεατρικό αυτοσχεδιασμό, τη σωματική έκφραση και την εικαστική επικοινωνία.

«Ενημερωτική Δράση με θέμα την Ψυχική Υγεία στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Λάρισας»